Hra s morseovkou - na špióny

Ruská stanice na morseovkuPíšu tento článek, abych si hru poznamenal a aby posloužila jako inspirace pro lidi, kteří něco takového hledají. Snažil jsem se neúspěšně podobné téma vygooglit, ale nakonec jsme hru vymýšleli s Minimem trošku narychlo uprostřed schůzky.

Hra je asi na 20 minut, počet účastníků není důležitý. My jsme hráli ve dvou skupinách tři skauti a čtyři vlčata. Potřebujete nějaké zařízení na signalizování, my máme v oddílu dvě staré ruské morseovkové stanice (viz. obrázek vpravo), což i umožňuje se lépe vcítit do role vojáka. Dále každý má mít papír a tužku a pokud vlčata neumí morseovku vytisknout jim jí (a naučit), případně nabídnout geniálně jednoduchou pomůcku pro čtení (tisk více v PDF). 

Teď k samotné hře: hráči se ocitají jako vojáci na frontě a jejich jediným spojem se základnou je právě morseovka. Podle počtu / stáří lze vysílat složitější zprávy, či zadání celého úkolu. U nás obdržely obě skupiny zprávu, aby jedna hledala tajnou zprávu od špióna nahoře a ta druhá dole v budově, po přijetí jsme zprávu vyslali ještě jednou a potom se oba týmy dají do rozšifrování. Zpráva od špióna byla opět zašifrována, tentokrát chlívkovkou. Úkolem bylo poznamenat si zeměpisnou šířku a výšku a podle nich najít v mapě město, jehož jméno je potřeba poslat do základny, aby včas dorazila vojenská posila.

Už při psaní tohoto příspěvku mě napadala hromada věcí jak hru vylepšit. Z nich asi nejlepší je provést hru v přírodě - v přirozeném prostředí, určitě by to i byla větší zábava. Pokud se zde necháváš insporovat, tak tě určitě napadne fůra dalších vylepšení. Jestli máš něco co bys chtěl sdělit světu, napiš to, prosím, do komentářů, budu rád za jakoukoliv reakci.

Vše je možno jakkoliv využít i bez uvedení zdroje. Howgh.