Havran - č.02/2000, roč. 1


Příběh jednoho saláta

Marek

Byl jednou jeden kluk, co chtěl být hrozně důležitý. Nebyl ani malý ani velký, nebyl ani hloupý ani genius – prostě obyčejný kluk. Hrozně se chtěl té obyčejnosti zbavit. A tak se začal vytahovat – novým autem svého táty, maminčinou myčkou nádobí, babiččiným stářím, chytrostí své sestry, ba dokonce ukecal ježíška, aby mu dal pod stromeček mobil – tak moc chtěl být jiný a lepší než jeho spolužáci. Myslel si, že si ho budou více vážit.

A jak ten příběh dopadl? To nechám na vás, dokončete jej sami. Popovídáme si o tom někdy na schůzce. A také napište jak byste tomu nešťastníkovi poradili, aby se nechlubil cizím peřím. Třeba vám to šéfredaktor Havrana (bude-li se svému časopisu opravdu věnovat) otiskne.

 Prázdniny se blíží

Tábor také. Po telegrafních drátech nějak do internetové sítě a odtud do mého počítače zabloudil podivný vzkaz. Je téměř jisté, že se týká našeho letního tábora a tak mi nezbývá než předat vám jej ve stejné podobě, jak jsem jej získal:

Cosi blíží. Asi to b e d lší bit a. Vlád í vojs a ná obkli uj , al vojska konfe  er  ce jim kl dou vy rv lý od or. Obklíče í asi hned tak ne  ro azí. A ze zajetí uprch ou jen ti nejlepší z nejlepších.

Hory jsou již za námi? Jaké byly z pohledu vůdce oddílu?

Marek

Říká se, že to horší by mělo být napřed, a tak začnu tím, co se mi nelíbilo:

  • spálená chňapka, rozbitý glóbus a „zbraně“ synů našeho hostitele. Prosím, zamyslete se nad tím, jak by vám bylo, kdyby k vám na víkend domů přijela tlupa neznámých kluků, co o sobě říkají, že jsou skauti, a zanechali po sobě takovou spoušť. Jak by vám bylo? Souhlasili byste, aby k vám přijeli někdy příště?

  • některým účastníkům jaksi nedocházelo, že chtějí-li teplo, musejí topit a zavírat za sebou dveře, že chtějí-li jíst, musejí si uvařit a umýt po sobě nádobí (případně i sporák)

  • vytahování se na ostatní a loudění (i když je nepsaným pravidlem našeho oddílu, že se neloudí)

Prostě nevím, zda příští rok máme také připravovat lyžařský víkend. A kam na hory – nějak si po letošních zkušenostech netroufám znovu oslovit Rana. Ten rozbitý glóbus hovoří za vše.

Ale abych jen nehudroval – je zde pár skutečností, které jsou radostnější:

  • Hvížďala je schopen samostatně připravit nejen jídelníček, ale i rozpočet

  • Paragraf po připálené kaši neztratil odvahu a riskujíc koupel v potoce připravil skvělé milánské špagety

  • Honza i přes posměšky některých „chytráků“ zabavoval neodbytnou nejmladší dceru našeho hostitele a sám se nabídl, že pomůže s vařením, zatímco jiní (nejmenovaní) zbabělci se báli k plotně jen přiblížit

  • Jindra na rozdíl od jiných vůbec nezlobil (ani chviličku) a pochybuji, že to vůbec umí (příště ho bereme zase, bude-li chtít)

  • Enigma Fazolovič pomáhal bez řečí Paragrafovi s vařením a jako jediný, zatímco jiní zabíjeli čas vyhrazený pro úklid praním se s Wikim, takřka vzorově uklidil (koupelnu a WC, kterou měl uklízet Bonsai, co před úklidem utekl do kostela)

Bonsai s Loudilem nevybočili z průměru, což nevím, je-li dobré či špatné.

Panovníci v českých zemích

Protože neustále dělají problémy historická data, přinášíme tahák, který by vám mohl pomoci při plnění Stezky:

(pozn.webu: z důvodu délky smazáno, zkuste třeba zde)

Docházka a bodování

Darina

Leden 2000

Jméno

Dt

D

Body

Místo

Stezka

Bonsai

100

67

88

1

53

Enigma F.

100

80

73

4

32

Hvížďala

100

100

80

3

60

Honza

100

100

84

2

90

Jauvajs

100

28

64

8

33

Loudil

100

40

68

6

36

Mýval

100

28

59

9

95

Paragraf

90

90

70

5

41

Soptík

100

28

56

10

25

Venda

100

100

65

7

62

Bílé pírko

Paragraf

Ostříži

371 bodů celkem

Netopýři

336 bodů celkem

Prosím všechny Havrany, aby si všimli toho, že Enigma získal v bodování krásné čtvrté místo, kam se během ledna vyšvihl z 9.-10. místa v prosinci. Tento jeho velký skok si zaslouží mimořádnou pochvalu a já (a věřím, že se mnou i celé vedení oddílu) Enigmovi přejeme, aby se tím nenechal ukolébat. Víme totiž, že má na to být první.

Marek

Bývalí nováčci se mohou pustit do 1. stupně. Gratulujeme k těm skoro 100% a držíme palce Vendovi, který zvládl nástrahy uzlování.

 

Co nás čeká a nemine

Schůzky
Každý čtvrtek od 15.30
Stezka se zkouší od 15.00
Prospektoři od 15.15
Výpravy
19.2.2000 výprava jednodenní