Symbolický rámec Pevnost Boyard
Po více než roce píšu další článek (předchozí) se hrou na jednu celou vlčáckou schůzku. Jednak abych si ji poznamenal a také aby jí mohli další lidé vygooglit. Nechal jsem se inspirovat kurzem Baomor a serverem Teepek.cz (před teepkovským Boyardem).
Potřeby: klubovna/dům (není třeba hřiště), 10 starých klíčů, mp3+bedničky (též jsme použili notebook), pláště (prostěradla), pochodeň, foťák, rekvizity pro úkoly
Princip hry
Stejně jako ve stejnojmenné televizní soutěžní hře funguje družina jako tým s cílem posbírat 10 Boyardských klíčů a odemknout pokladovou místnost. Po úkolech chodí se svým průvodcem, u každého úkolu čeká jeden obránce. Důležitým faktem je, že tým si musí zvolit jednoho svého člena, ještě předtím než ví, co bude následovat za úkol. Aby se nám vlčata nehádala, chtěli jsme nejdříve zvolit náhodný výběr, jenže díky malému počtu úkolů a nutnosti zapojit všechny, jsme vymysleli polonáhodný princip: Průvodce řekne: "Myslím si místo na zemi" a hráči se snaží umístit svou věc co nejblíže tomu místu. Jakmile umístí, řekne průvodce takové místo, aby šel na řadu ten kdo má
Doporučuji přečíst princip soutěžní hry, jsou tam zajímavé prvky jako indicie, hádankář Otec Fura apod.
Nezapomeňte na naši metodu: dynamika, hravost, příběh, prožitek, kreativita, seberealizace, odměna, zpětná vazba. Nutnost je ke každému úkolu pustit hudbu, velmi celý prožitek zintenzivní.
Začátek
Koncipovali jsme to celé jakopřekvapení, takže jsme pro vlčata oba přišli k vchodovým dveřím a možná 10 minut jsme čekali, než se dostaví alespoň 3 ze 4. David s vlčatama počkal a na znamení je pustil ke klubovně, průvodce se mezitím převlékl do pláště, vzal do ruky meč a pochodeň, pustil hudbu a čekal u dveří do klubovny.
Když přišli tak opravdu byli z pochodně, hudby a všeho docela překvapeni, takže nedělali tolik blbosti. Průvodce je přivítal, uvedl do děje a zdůraznil, že na každého může vyjít dobrý i špatný úkol a že jedině díky týmové podpoře můžou úspěšně celou pevnost zdolat.
Iniciační úkol bylo potom vyrobit si náramek z provázku a knoflíků, který měli mít s sebou jako talisman a zároveň měl určit, kdo bude soutěžit vždy v následujícím úkolu.
Pozn.: pořádí úkol jsme volili tak, aby se nám dobře střídaly nahoře a dole v baráku a tak je mohl některý z "asistentů" tajně připravit.
1.úkol - lovec
#počet lidí, [čas], <místo>, (rekvizity)
#2, [5min], <nahoře>, (15 kolíčků, šátek)
Jedno až dvě vlčata se snaží ulovit kolíčky, které jsou nacvakány na boyardském obránci (má zavázané oči). Když se jich obránce dotkne, musí vrátit kolíček a jít si pro život. Až oškubou všechny, dostanou svůj první klíč od pevnosti.
2.úkol - hatlapatla
#1, [3min], <dole u záchodů>, (3 misky, perla, tang, piškoty, voda)
Stejně jako v televizní soutěži se v jedné misce nachází klíč, hráč je doveden se zavázanýma očima k misce a musí se zbavit odporu a prohledat všechny misky dokud klíč nenajde.
3.úkol - šifra
#1, [4min], <na předposledním schodišti>, (předem připravená šifra, papír, tužka)
Na opálený papír David chlívkovkou zašifroval umístění dalšího klíče, na druhé straně papíru byla mřížka na pomoc při luštění.
4.úkol - smích
#1, [2min], <v podkroví>, (nic), tento úkol jsme přeskočili
Zkouška smíchem, obránce se snaží soutěžícího rozesmát po časový limit, když se mu to nepovede vyhrají klíč. Je dobré dát více pokusů, nebo vymyslet náhradní úkol.
5.úkol - knoflík
#1, [4min], <dole>, (látka, jehla, niť, knoflík), tento úkol jsme přeskočili
Tzv. princip sfinga, to jest - nevydám ti klíč, dokud mi nepřišiješ knoflík.
6.úkol - tenisáky
#1, [3min], <u klubovny>, (tenisáky, terč), tento úkol jsme přeskočili
Musí se trefit 5x z 10. Princip sfinga.
7.úkol - kreslení
#všichni, [6-10min], <nahoře>, (celta na sezení, papíry, pastelky)
Možno donést jim na celty občerstevní, nebo jejich vlastní baťohy s jídlem. Mají za úkol nakreslit jak si představují pevnost Boyard. Buď princip sfinga nebo bez klíče.
8.úkol - svíčka poslepu
#2, [4min], <před klubovnou>, (svíčka, sirky), tento úkol jsme přeskočili
Pomocí předem domluvených zvukových signálů musí jedno vlče navigovat druhé aby sfouklo svíčku. Je možné dát do cesty překážky. Dbát na dobrou domluvu - mohou vymyslet i v týmu. Princip sfinga nebo klíč pod svíčkou.
9.úkol - hádanky
#všichni, <nahoře>, (papír s hádankama z internetu)
Princip Sfinga.
10.úkol - cesta provázku
#1, <v klubovně>, (provázek)
V klubovně je natažený provázek na jehož konci je klíč, hráč musí poslepu jít po provázku a klíč odvázat.
11.úkol - ven a zpátky k visacímu klíči
#všichni, <venku>, (provázek)
Pouze výplňový úkol - musí dojít ven, kde někoho naleznou, ten jim dá zprávu, že poslední klíč visí nad schody u klubovny - zároveň to je klíč o klubovny.
Konec
Celou dobu jsme se drželi mimo klubovnu, pouze se tam odehrála cesta po provázku (poslepu), takže můžeme mít v klubovně připravené "penízky" - poschovávané papírky či cokoliv, co musí v klubovně za časový limit najít a přinést ven. Též to může být něco těžkého, čeho se nedá vzít moc.
Před klubovnou se přepočítají penízky na odměnu, kterou jsme zatímco byli venku nějak přinesli. Hraje závěrečná hudba, vlčatasi užívají odměny.
Příští schůzku jsme si udělali zpětnou vazbu, bylo by fajn o pevnosti něco říct a také si třeba pustit ukázky ze hry z YouTubu.
Závěr
Celý tento asi dvou hodinový program je navržen na míru našim vlčatům a naší klubovně, vezměte si z něj cokliv potřebujete, nebojte se experimetovat a hlavně si všechno dejte dohromady ve více lidech. Nezapomeňte na dynamiku, hudbu a ostatní.
Díky Davidovi, že se mnou vede vlčata, Frantovi za pomoc při organizaci a Minimu za fotodokumentaci.
- kurz Baomor (nefunguje), materiály z CDčka (včetně popsané metodiky)
- článek o Boyardu (nefunguje) na teepek.cz
- videozáznamy na youtube.com
- moje vybraná hudba z televizní hry, heslo k archivu: havrani
- princip televizní hry
- zápisek v našem oddílovém časopise (potom kliknout na obálku vlevo)